Friday, March 25, 2011

I've calculated that you pay 28c more per serve for pre-made flavored milks

Hi everyone,

I'm hooked on coffee flavored milk at the moment. Anyhow it seems so much more expensive than plain old milk. Considering I was bored I decided to work out how much it costs to make coffee milk yourself by the use of coffee milk additives in plain milk.

Notes: 

I did not shop around for the best prices
Metric System used for measurements
No naming of the brands concerned

INPUTS

A 600ml bottle of flavoring costs $6.75 and the serving suggestion of 2 teaspoons (10ml) meaning you get 60 doses of flavoring from it. before you run out (or have a spill)

2 Liters of milk costs $2 and you get 8 250ml serves.

8 goes into 60 7.5 times, meaning if you were to want to make one big batch of coffee flavored milk using the whole bottle of flavoring in one go you would need 15L of milk for it to mix in.

If you were to do this you would need to buy 8 2 liter bottles of milk and have 1 liter left over.

COST OF THE PRODUCT AS MADE

Upfront cost of coffee flavor + 2 liter milk was $8.75 (8 serves), or 1.09375 per serve...but remember you'll still have left over coffee flavor; enough in fact for another 13 Liters of milk.

The pre-made coffee milk cost $5.28 for 2 liters (8 serves), or 66c per serve...once it's gone, it's all gone.

BREAKING POINT

The total cost for 60 home mixed servings + 1 spare liter of milk                $22.75
The total cost for 60 pre-made coffee servings                                           $39.60

13 comments:

  1. thas not too much but still isn't a little either...

    ReplyDelete
  2. Sooo it is good info my friend. By the way buying milk from marketplace is good for your wallet too :)

    ReplyDelete
  3. Good stuff mate, these things add up over time

    ReplyDelete
  4. Interesting facts! Following!

    ReplyDelete
  5. GOTDAMNIT I KNEW I WAS PAYING TOO MUCH

    ReplyDelete
  6. Wow that's some great information.

    ReplyDelete
  7. Thanks. Now can you do my taxes? XD

    ReplyDelete
  8. Hmmmmmm, interesting, but if I could be so forward in asking, what should you add in for your time and containers/cups? What if you just made coffee and added milk??? Keep the great posts coming!

    ReplyDelete
  9. These products are off the shelf...time consists of buying it, and mixing it.

    Homes already, or one would imagine, have glasses.

    It's like factoring in the cost of the refrigeration - not really relevant if you already have one for other purposes.

    This wasn't for a commercial venture like selling it somewhere, simply how much you can save for yourself in this sort of scenario

    ReplyDelete
  10. But what about the most important factor? Flavour

    ReplyDelete
  11. very interesting content. thank you, didn't know about that!

    ReplyDelete
  12. What about if you used coffee granules instead of flavouring. That's what I do to make coffee milk, that or forget to drink my white-with-2 at work and find it at the end of the day :-)

    ReplyDelete